Katedra religionistiky

Aktuality

20. září 2016 vychází 3. číslo časopisu Dingir v jeho 19. ročníku.


Tématem je "Zenový buddhismus v Česku". Obsah čísla včetně několika textů ke stažení najdete zde.

Facebook časopisu Dingir: www.facebook.com/casopis.dingir • Náboženská společnost českých unitářů Unitaria hledá spolupracovníky z řad studentů vysokých škol!

  Studujete vysokou školu se zaměřením na religionistiku, teologii, psychologii, sociální vědy nebo podobné obory? Zajímá vás sféra liberálního náboženství a chcete si přivydělat? Pak nás prosím kontaktujte na .

  Více na: unitaria.cz/organizace/nabidka-prace.html


21. června 2016 vychází 2. číslo časopisu Dingir v jeho 19. ročníku.


Tématem je "Konspirační teorie a náboženství". Obsah čísla včetně několika textů ke stažení najdete zde.

Facebook časopisu Dingir: www.facebook.com/casopis.dingir • V mezinárodní studentské konferenci, která se konala ve dnech 19. až 21. května 2016 v Trenčíně, obsadila studentka religionistiky Helena Exnerová z HTF UK první místo prací o mileniálních hnutích (Něco končí, něco začíná: Mileniální „zklamání“ optikou rituálu). Blahopřejeme!


 • Dne 17. května 2016 proběhl na fakultě odborný seminář Náboženská komunita a demokratický stát: Případ hnutí Dvanáct kmenů. Fotografie jsou k prohlédnutí v galerii.


14. března 2016 vychází 1. číslo časopisu Dingir v jeho 19. ročníku.


Tématem je "Klášterní život". Obsah čísla včetně několika textů ke stažení najdete zde.

Facebook časopisu Dingir: www.facebook.com/casopis.dingir

Nová kniha:

Miloš Mendel: MUSLIMOVÉ A JEJICH SVĚT. O víře, zvyklostech a smýšlení vyznavačů islámu

Obsah v PDF / Recenze Jana Lukavce

Kniha oficiálně vychází 7. ledna 2016. Výhradní distributor pro knihkupce: Kosmas.

Objednávky na adresu dingir@dingir.cz. Cena 320,- Kč + poštovné.

Možno zakoupit i osobně v Poradně na HTF UK za nakladatelskou cenu 200,- Kč.21. prosince 2015 vychází 4. číslo časopisu Dingir v jeho 18. ročníku.


Tématem je "Náboženství v současné Africe". Obsah čísla včetně několika textů ke stažení najdete zde.

Facebook časopisu Dingir: www.facebook.com/casopis.dingir • V časopise Dějiny a současnost vyšla recenze Břetislava Turečka na knihu Alois Musil (1868–1944) Ze světa islámu.


21. září 2015 vychází 3. číslo časopisu Dingir v jeho 18. ročníku.


Tématem je "Náboženství v kyberprostoru". Obsah čísla včetně několika textů ke stažení najdete zde.

Facebook časopisu Dingir: https://www.facebook.com/casopis.dingir • Dne 19. června jsme se šesti studenty navštívili komunitu Dvanácti kmenů v rámci zúčastného pozorování. Fotografie jsou k prohlédnutí v galerii.


17. května 2015 proběhla konference "Kabalistické tradice v dějinách Evropy."Podrobný program s anotacemi (.pdf)

Video záznam z konference je k dispozici na: YouTube kanálu fakulty.


 • Mezináboženská iniciativa Společný hlas, fórum židů, křesťanů a muslimů, vydala 29. ledna 2015 toto prohlášení, které reaguje na nedávné události ve Francii.

 • Fotografie z panelové diskuse Společného hlasu: fóra židů, křesťanů a muslimů na téma Svoboda jsou k vidění zde.

 • V oddíle STUDIUM (viz výše) jsou nově umístěny poznámky k psaní závěrečných prací (bakalářských a magisterských), které mají být obhajovány na katedře religionistiky. Poznámky jsou pro oba typy závěrečných (kvalifikačních) prací stejné.

 • Mezináboženská iniciativa Společný hlas, fórum židů, křesťanů a muslimů, vydala při svém setkání na naší fakultě dne 23. září 2014 toto prohlášení, které odsuzuje zneužívání náboženství k šíření nenávisti i současné projevy nepřátelství vůči muslimům v české společnosti.

 • Publikace o životě a díle předního českého orientalisty profesora Aloise Musila od Pavla Žďárského s bohatým obrazovým doprovodem vyšla v nakladatelství Academia. Tato brožurka je zdarma k dostání ve všech prodejnách nakladatelství Academia nebo ji lze v PDF stáhnout na stránkách nakladatele.

 • Externí pedagog katedry religionistiky Mgr. Ing. Josef Bartošek, který se věnuje především džinismu, letos cestoval po Karnátace. Zde je jeho stručná cestovní zpráva a zde několik fotek.

 • Informace pro uchazeče o navazující magisterské studium zde:

 • Vyhlášení Studentské vědecké konference. Text s termíny a zadáním zde:

 • Nezapomeňte se podívat na pořad "Češi a islám" v cyklu Historie.cs, v němž vystupuje prof. Luboš Kropáček. Je k dispozici zde.Fotografie z religionistické konference "Hermetické nauky v české společnosti" , která se na fakultě konala 22. března 2014,jsou zde . Program konference je tady.


 • V Poradně je k dispozici několik knih pedagogů katedry religionistiky a dalších autorů se slevou. Seznam knih a jejich cena je zde.


Někteří pedagogové katedry religionistiky - dr. Gebelt, dr. Kostićová, dr. Martínková a doc. Vojtíšek - a další pedagogové fakulty se podíleli na nové knize "Apokalypsa, nebo transformace? Mileniální koncepce v minulosti i současnosti".

Obsah knihy je zde.


 • Archivní databáze Aloise Musila (1868-1944), českého arabisty, biblisty, cestovatele a spisovatele, je přístupná na webu fakulty, na adrese http://aloismusil.htf.cuni.cz/. Více informací zde.


Nová kniha: Luboš Kropáček: Po cestách kamenitých

Anotace knihy


Kniha je k dostání v Poradně s výraznou slevou.


 • Fotky z přednášky dr. Bronislava Ostřanského na téma "Islámský milenialismus včera a dnes" jsou tady.

 • Jeden z pedagogů katedry religionistiky, Mgr. Ing. Josef Bartošek, nedávno přednášel na univerzitě v Claremontu ( Claremont Lincoln University). Několik dojmů z univerzity je zde, jedna fotka tady a fotka univerzitního kostela tady.

 • Nahrávka panelová diskuse mezináboženské iniciativy "Společný hlas. Fórum Židů, křesťanů a muslimů" se studenty a veřejností, která se konala ve středu 6. listopadu, je zde. Fotografie z této akce jsou tady.

 • Tři fotografie (první,druhá a třetí) a krátká zpráva o návštěvě prof. džinismu Hampany v Praze a na naší fakultě 15. října 2013 (autor Mgr. Josef Bartošek).


Pozornosti studentů doporučujeme nové knihy:


Millennialism. Expecting the End of the World in the Past and Present


Monografie, která vznikla na základě příspěvků a diskusí na konferenci na naší fakultě.


Douglas E. Cowan, David G. Bromley:

Sekty a nová náboženství


Zajímavé téma zpracované na základě pozorování konfliktu mezi novými náboženskými hnutími a většinovou společností.Stipendia v rámci programu Erasmus LLP

Do konce března mohou studenti podat přihlášku ke studiu v zahraničí v rámci programu Erasmus LLP. Katedra religionistiky prodloužila spolupráci se všemi partnerskými univerzitami, studenti religionistiky se mohou hlásit k výběrovému řízení na univerzity v Jeně, v Bayreuthu a v Turku/Abo. Pro informace o stipendiích kontaktuje dr. Gebelta. Fakultní informace k podání přihlášky zde.

GebeltPoslední změna: 8. září 2016 12:29 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Husitská teologická fakulta

Univerzita Karlova

Pacovská 350/4

P.O.BOX 56

140 21 Praha 4


Telefonické spojení:

+420 222 539 200


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208  DIČ: CZ00216208Jak k nám